Swetry bezszwowe to nowość na naszym rynku, choć technologia produkcji Wholegarment ma już ponad 20 lat. Aby zrozumieć jej historię i znaczenie, przyjrzymy się pokrótce jej początkowi.
Skąd pomysł na bezszwowe swetry?
W 1961 roku pan Masahiro Shima założył firmę, której celem była produkcja maszyn do wytwarzania rękawiczek dzianych. Firma Shima Seiki, pod jego przewodnictwem, w ciągu kilku dekad stała się światowym liderem w produkcji maszyn dziewiarskich. Jednak nie ograniczyła się tylko do produkcji maszyn do rękawiczek – firma rozwijała również technologie maszyn do produkcji swetrów. Wkrótce stała się potentatem na rynku maszyn dziewiarskich.
W 1995 roku Shima Seiki zaprezentowała na rynku swoją pierwszą maszynę, która potrafiła wytwarzać swetry bezszwowe – ponieważ była pierwsza to nazwano ją FIRST. Legenda głosi, że inspiracją do stworzenia tej technologii była żona pana Masahiro. Podobno poprosiła ona męża, aby wymyślił maszynę, która pozwoli jej w łatwy sposób zaprojektować sweter, a potem zlecić jego pełne wykonanie na maszynie Shima Seiki bez potrzeby szycia. Jak dziś wiemy, pan Masahiro spełnił życzenie swojej żony 😊.
Obecnie firma Shima Seiki produkuje całą linię maszyn do wyrobów bezszwowych w technologii nazwanej Wholegarment.
Jakie są zalety produkcji Wholegarment i bezszwowych swetrów?
Swetry były od zawsze produkowane z dzianin płaskich. Na początku wycinano elementy swetra (przód, tył, rękawy) z kawałka dzianiny, a potem je zszywano. Z czasem technologia pozwalała na produkowanie tych elementów bezpośrednio na maszynie, a więc na uzyskanie płaskich elementów o określonym kształcie, których nie trzeba było wycinać z kawałka wytworzonej dzianiny. Ale zawsze trzeba było te elementy konfekcjonować, czyli połączyć..
W technologii Wholegarment, cały wyrób powstaje na maszynie dziewiarskiej. Podobnie jak skarpetka czy rękawiczka, po zaprogramowaniu maszyny otrzymujemy kompletny sweter, który nie wymaga zszywania. Oznacza to pominięcie całego etapu szycia, co znacząco skraca cały proces produkcji. W rezultacie zmniejszają się koszty produkcji oraz skraca się czas realizacji zamówienia, co z kolei wpływa na skrócenie terminów dostaw.
Produkcja w technologii Wholegarment minimalizuje praktycznie do zera straty surowca w procesie produkcji. Ma to szczególne znaczenie, kiedy używamy drogich przędz, a także jest to korzystne z punktu widzenia ekologii. W tradycyjnej technologii dziania płaskich elementów, przed ich zszywaniem, często należało dokroić niektóre elementy, co skutkowało stratami materiału. W nowoczesnej technologii nic nie trafia do kosza, ponieważ cały wyrób powstaje bezpośrednio na maszynie dziewiarskiej.
Jeśli technologia Wholegarment jest tak korzystna, dlaczego wszystkie maszyny nie produkują wyrobów bezszwowych?
Cóż, jak to zwykle bywa – chodzi o pieniądze. Maszyny do produkcji bezszwowej są bardzo skomplikowane, a co za tym idzie, kosztowne. Maszyna ze słowem „Wholegarment” w nazwie jest zazwyczaj 4-5 razy droższa od klasycznej maszyny dziewiarskiej. Ponadto, jej stopień skomplikowania wymaga długotrwałego szkolenia zarówno operatorów, jak i programistów – technologów. Do obsługi tych maszyn trzeba wykształcić specjalistyczną kadrę.
Dodatkowo, maszyny do dzianin bezszwowych nie wyprą całkowicie klasycznych maszyn z prostego powodu – znajdą się projektanci oraz klienci, którzy będą preferowali, choćby w części kolekcji, wyroby zszywane. Szwy mogą pełnić również funkcję ozdobną, co wciąż jest cenione na rynku mody.
Podsumowanie: wady i zalety technologii bezszwowej
Zalety dla Klientów:
- Nowoczesny, rzadko spotykany produkt na rynku
- Niższe koszty wytworzenia
- Skrócenie czasu produkcji i szybsza dostawa
- Brak odpadów produkcyjnych – zaleta ekologiczna
Trudności dla producentów:
- Duże koszty amortyzacji ze względu na wysoką cenę maszyn
- Potrzeba specjalnie wykwalifikowanej kadry
- Pewne ograniczenia wzornicze w porównaniu z tradycyjną maszyną
W naszej firmie dokładnie przeanalizowaliśmy powyższe argumenty i zdecydowaliśmy się zainwestować w technologię bezszwową. Jesteśmy obecnie jedyną firmą w Polsce, która produkuje swetry w technologii Wholegarment. Zainteresowany? Skontaktuj się.